Detaily, které váš oblek udělají jedinečným

Pánský oblek, pro někoho denní uniforma do zaměstnání, pro jiného jen něco na slavnostní událost. Ať je to tak či tak, velmi často se většina z nás přikloní k nějaké neutrální, nevýstřední variantě, kterou si pořizujeme. Co si budeme povídat, dobře padnoucí tmavě modrý oblek s lehce vypasovaným střihem a s klasickou délkou nohavic (no dobrá, u mladších ročníků i s lehce zkrácenou) nikdy neurazí, ale popravdě ani nenadchne. A o to jde, proč být jen jedním z davu, proč se alespoň trošku neodlišit? Zkuste zariskovat a nahradit některé nudné a notoricky opakující se detaily za takové, díky kterým bude právě ten váš oblek jedinečný. Nejlépe to jde, když si váš oblek necháte ušít na míru, tam se přímo při zadávání můžete vyřádit (z osobní zkušenosti vím, že to ale stejně 99% lidí nedělá). Dokonce i při nákupu konfekčního obleku se můžete zaměřit na detaily, které nejsou u konfekce vždy standardní, ale občas se poštěstí a nějaký brand se rozhodne, že jimi oživí svou kolekci. A o jakých detailech že to tu celou dobu mluvím?

látkaLátka je asi základ. První, po čem by se člověk měl pídit, je složení. Tady rozhodně doporučím vyhnout se jakékoliv syntetické příměsi a vsázet na přírodní materiály. Samozřejmě, že hodně dělá to, z čeho látka je (např. lněný oblek je super na léto, ale v zimě v něm zmrznete), jak je utkaná (hopsack, seersucker, twill, atd.) a jakou má gramáž. Ano, je to trošku složitější, ale vše má svojí logiku, a když se do toho dostanete, věřte mi, že pak už je velmi snadné přesně se orientovat v tom, co chcete.

zapínáníNejčastěji se u sak setkáte se zapínáním na dva knoflíky, ale i tady je mnoho dalších variant. Velmi ležérní je zapínání na jeden knoflík, lehce retro je zapínání na tři knoflíky. Nebo najdete i různé obdoby dvouřadého zapínání, takže je opravdu z čeho vybírat.

klopyPři výběru šířky klopy by měly být důležité i proporce postavy. Čím mohutnější postava, tím širší klopa a naopak. Co si ale budeme povídat, i tady se velmi často pohybujeme v rozmezí toho, co je aktuálně trendy. Šířku klopy je možné upravit pouze při šití na míru. V konfekci najdeme především konzervativní šířku klopy, která se pohybuje v rozmezí 6–8 cm. Je trošku úsměvné, že co se týká konfekce, některé obchody u nás stále nabízí jako velkou trendy záležitost i výrazně úzké klopy, které jsou, věřte tomu nebo ne, už několik let pasé.

kapsyDalším detailem, který vás může nenápadně odlišit, jsou kapsy, např. jejich počet, patky, další vsazené kapsy a nebo to, jestli jsou to kapsy nakládané nebo výpustkové.

zapínání v pase


A dostáváme se ke kalhotám, ty nejsou o nic méně důležité než sako, na což mnoho mužů zapomíná, a je to škoda. Bohužel tady se výstřelky hledají poměrně obtížně, v konfekci je vcelku vzácnost narazit na nějaké zajímavé zapínání v pase, trošku větší výběr je při šití na míru, tam už si můžete vybrat z několika druhů zapínání, a dokonce vaše kalhoty můžete doplnit o "stahovačky". Absolutní volnost a kreativitu si ale můžete dopřát až se zakázkovým šitím (bespoke), kde lze vytvořit skutečně
netradiční a originální zapínání přesně podle vašich představ.

sámky


Sámky jsou takovým menším návratem ke klasice, jedná se o malé sklady látky pod pasem, které slouží k většímu pohodlí v kalhotách.

manžetyU mě velice oblíbené zakončení nohavic, dá se velmi snadno udělat i na konfekčních nezakončených kalhotách. Ano, i tady se dá velmi snadno odlišit, záleží jen na vás, do jaké délky kalhot, a popřípadě i do jakého zakončení, půjdete.

Tak co, zaujal vás nějaký z detailů a vsadíte na něco nového, nebo se při příštím nákupu, popř. šití na míru, budete i nadále držet zaběhlé rutiny?

Share:

0 komentářů