5 ikonických pánských brýlí

Kdy vlastně bylo to jaro? Přijde mi, že letos jsme ze zimy skočili rovnou do "letních" dnů, venku jsou příjemně vysoké teploty a sluníčko opaluje ostošest. Asi každý uzná, že právě do takového počasí se nejvíc hodí sluneční brýle. Ty nejenže ochrání náš zrak, ale zároveň jsou i skvělým a stylovým doplňkem. Dnes si můžeme vybírat z takřka nepřeberného množství a stylů, ale já sám při nákupu nejčastěji vsázím především na léty prověřenou klasiku, která nikdy nevyjde z módy. Vybral jsem proto pro vás pět kultovních modelů slunečních brýlí, se kterými nikdy nešlápnete vedle.

Persol 649

Značka Persol vznikla v roce 1917 a během let si vydobila své místo mezi nejuznávanějšími výrobci brýlí na světe. Dodnes jsou brýle Persol ručně vyráběné v historické fabrice v Lauriane, nedaleko italského Turína. Brýle této značky vždy poznáte, a to především díky jejich ikonické kovové šipce na postranicích (Supreme arrow). 649 patří mezi ikonické modely této značky, oblíbil si je legendární herec Marcello Mastroianni. I když tento model vyšel poprvé již v roce 1957, jeho nadčasový design je zaručeně trendy i dnes.


Persol 714

Dalším modelem od Persol, který by nikomu neměl uniknout, je 714. Ten vyšel v 60. letech a navázal na veleúspěšné "šestsetčtyřicetdevítky". Tento model se pyšní tím, že představoval vůbec první skládací sluneční brýle, tedy alespoň společnost Persol to tak tvrdí. Největší slávu jim přinesl rebel Steve McQueen, který si je velmi oblíbil a i dnes je nosí řada známých osobností, tak jen namátkou, např. Ryan Gosling, Leonardo DiCaprio, Daniel Craig, Pierce Brosnan, David Gandy a mnoho dalších. Přijde mi, že sluší zkrátka všem.


Randolph Engineering aviator

Randolph Engineering je americký výrobce proslulý především svými leteckými brýlemi, které dodával US Air Force, a to už od roku 1978. Jen pro zajímavost, v roce 2000 společnost získala smlouvu na dodávky svých brýlí pro americkou armádu, letectvo, námořnictvo, námořní pěchotu, pobřežní hlídku, a dokonce i pro NASA. Aviator od Randolph Engineering se během let v USA staly doslova kultovní záležitostí, nosí je např. Johny Depp, Tom Cruise, Zac Efron, George Clooney nebo Robert Redford. Známé jsou také z filmu Taxikář, ve kterém je na sobě má Robert de Niro.


Ray-Ban clubmaster

Siluetu modelu clubmaster nevymysleli sice u Ray-Ban, jak se mnozí domnívají, přesto z nich dnes má právě tahle značka celosvětově největší příjmy. Ray-Ban s modelem clubmaster přišel téměř o třicet let později, než když se podobné brýle dostaly na pulty obchodů poprvé. Samozřejmě nezapomenu zmínit i dva kultovní filmy z 90. let, kde se model clubmaster objevil a samozřejmě opět mu to přidalo na popularitě. První je Malcom X, kde hrál Denzel Washington a druhý je Volný pád v hlavní roli s Michaelem Douglasem. Sám jsem si clubmastery velice oblíbil, svým tvarem jsou vhodné snad pro každého. Jediné, co mě mrzí, je to, že v nabídce u Ray-Ban převažují vždy modely se zlatými detaily, které ke mně zas až tolik nejdou.


Ray-Ban aviator

Asi nejikoničtější brýle od Ray-Ban, ale zároveň bohužel asi i nejvíc "fejkované" brýle na světě. Věřte mi, když říkám, že jen originál je zárukou té nejvyšší kvality, repliky svým zpracováním originálu totiž nesahají ani po kotníky, především co se skel týká. Brýle Ray-Ban Aviator už mají také něco za sebou, velmi známými se totiž staly, když se s nimi během druhé světové války vylodil generál Douglas MacArthur na Filipínách a nechal se v nich vyfotit. Po válce se tak povědomí o brýlích velmi rychle dostalo i mimo armádu (původně je nosili především američtí letci, pro které byly primárně vytvořené). Tu největší popularitu ale získaly až v osmdesátých letech, kdy se objevily ve filmu Top Gun - nosí je tam Tom Cruise.


Zaujaly vás některé? Pokud mezi vaše favority patří modely od Ray-Ban nebo Persol, pak pro vás máme malý tip na to, kde je sehnat! Velmi se nám osvědčil online obchod Eyerim, odkud jsme si se Sárou v průběhu asi posledního roku objednali už několikery brýle za skvělou cenu. A aby to s případným nákupem bylo ještě přijemnější, použijte slevový kód: SARAMAREK a získáte tak 10% slevu na celý váš nákup. Navíc dodávám, že sleva platí i na zlevněné zboží.

Share:

0 komentářů