Výlet do Glashütte

Včera jsme se se Sárou vydali do Glashütte. Říkáte si, co tam? Asi ne každý tuší, že kousek (cca 20 km) od českých hranic se v tomto menším německém městečku nalézá několik světově věhlasných manufaktur zabývajících se výrobou opravdu luxusních hodinek.


Od devatenáctého století je Glashütte spjato s hodinářským průmyslem. Významným jménem byl pro toto město Ferdinand Adolph Lange, který zde s dalšími hodináři vybudoval na tu dobu jedinečné manufaktury, a dokonce se pustil i do vzdělávání nových hodinářů. Mezi lety 1878-1956 zde existovala dokonce Německá hodinářská škola Glashütte. V posledních dnech druhé světové války bylo Glashütte bombardováno sovětskými letadly, čímž bylo částečně zničeno. Sověti navíc z města odvezli vše, co šlo. Po válce byly místní hodinářské podniky vyvlastněny a sloučeny ve státním podniku VEB Glashütter Uhrenbetriebe (GUB), což byl svým způsobem pro hodinářský průmysl značný úpadek. Přesto všechno si ale místní hodinky po celá desetiletí zachovaly vynikající pověst.

Po roce 1990 došlo jak ke vzkříšení několika původních firem, tak i k založení několika zcela nových. Mezi ty nevýznamější, které zde dnes fungují, patří A. Lange & Söhne, Glashütte Original, Nomos Glashütte či Union Glashütte.

Budova Glashütte Original

V centru města dnes najdete muzeum (Deutsches Uhrenmuseum Glashütte), které bylo naším cílem. Tady se každý návštěvník může dozvědět vše o historii města, může si prohlédnout současné i historické hodinky, které stojí miliony korun, všemožné výkresy se strojky i jednotlivé dílky stojků. Výstava není jen statická, některé její části jsou i interaktivní, dotykové displeje a různá promítání, to vše podpoří váš zážitek. Veškeré popisky jsou psané dvojjazyčně, německy a anglicky, ale při nákupu vstupenek si můžete zapůjčit také audiopřehrávač, který je i v českém jazyce. V muzeu jsou dokonce i dílny, kde se restaurují hodinky, takže můžete na vlastní oči vidět, jak taková hodinářská práce vypadá. Jen dodám, že za výstavbou krásného nového muzea stojí firma Swatch, vybudovala ho za více než 200 milionů eur.


Co se mně osobně v muzeu nejvíce líbilo? Hlavně to, že jsem měl možnost nahlédnout do zrodu a celkového vývoje tohoto řemesla v saském městě Glashütte. Nejen, že mě zajímá, jak se hodinky vyrábějí, ale je zajímavé vidět i to, jak se tento obor v průběhu let vyvíjel. Celkově mi přijde úžasné, že se ve městě tato tradiční výroba zachovala až dodnes. Díky kvalitní práci v podobě ruční výroby zde stále vznikají umělecká díla. Mrzí mě, že u nás si některá odvětví, ve kterých jsme v minulosti vynikali, ztratila své postavení - třeba sklářský průmysl. Jako země jsme se celkově od řemesel oprostili a přestali je nadále budovat. Německo a konkrétně i tohle město je tak pro mě velkým vzorem.

Pokud patříte mezi milovníky hodinek a všeho, co je s nimi spojeno, pak návštěvu muzea rozhodně doporučujeme. Můžete ji spojit třeba s výletem do Drážďan, které jsou odtud zhruba čtyřicet minut cesty autem.

Kromě hodinek se v Glashütte vyráběly také různé výpočetní, psací i měřící stroje.

Mezi vystavenými kusy jsem narazil i na ty své, které pocházejí ze sedmdesátých let.

Share:

0 komentářů