Hand painted shoes

Ruční práce měla vždy své kouzlo a především i svůj nezaměnitelný vzhled. Každý ručně vyrobený nebo opracovaný kus je totiž naprostý originál. Drobné nepřesnosti a odchylky vytvářejí jedinečnost samotného kusu. Rozhodně tím nemyslím vady! Mám na mysli drobné odchylky, které vznikají tím, že lidské ruce nejsou na setiny milimetru přesný stroj, který dokáže jeden a ten samý úkon zopakovat tisíckrát naprosto stejně. Často si oněch drobností ani nevšimnete a jako celek působí vše dokonale.

Musím přiznat, že obdivuji mistry svých řemesel, kteří umějí ručně vytvářet z obyčejných věcí doslova umělecká díla. Jedním takovým skvostem jsou pro mě ručně barvené boty, právě díky ručnímu barvení není žádný pár bot stejný, a dokonce ani obě boty do páru nejsou úplně stejně barevné, ale přesto, jak jsem psal o pár řádků výše, výsledný dojem je naprosto úžasný.A jak takový proces vůbec probíhá? To jsem měl možnost už několikrát vidět i naživo, takže se snad v ničem nespletu, když řeknu, že nejčastěji se každý pár obuvi nejprve ušije z usně v přírodním odstínu a výsledného barevného efektu je dosaženo následným ručním barvením a samozřejmě patinováním. Patina má obuvi dodat zašlý vzhled, jakousi barevnou nesourodost. Jen dodám, že stejnou metodu lze použít např. i na kožené opasky nebo tašky. Metod je samozřejmě několik a stejně tak i nástrojů, které lze využít (štětec, houbičku atd.).

Pokud vás tohle téma zaujalo a třeba si to celé neumíte představit, není nic jednoduššího, než se podívat na videa s touto tématikou na YouTube. Já jsem kromě sledování videí začal také sledovat a zároveň si velmi oblíbil instagramový profil umělce Maria Rodrígueze @mr.patina, kam tento mistr v barvení a patinování obuvi pravidelně přidává fotky svých prací, je to opravdová podívaná! Ale i u nás najdete mistry v tomto oboru, nejznámější jména jsou jistě Radek Zachariáš nebo Erik Martin Lawart, kteří na přání svých zákazníků dokáží vytvořit velmi zajímavé a netradiční kousky.

Právě s Erikem jsem měl možnost setkat se osobně a prohodit s ním několik slov. Myslím, že hned poznal, že jsem milovníkem obuvi. A když jsem mu pak řekl, že by mě velmi lákalo někdy si vyzkoušet ruční barvení a patinování, tak se mi dostalo pozvání k němu do ateliéru, kde bych si to případně mohl zkusit. Snad to vše vyjde a já budu mít svůj vlastní jedinečný pár bot, který si sám dotvořím. Neříkám, že k dokonalosti, ale o to tady ani nejde. Jde přece o ten zážitek a o to, mít něco originálního, co jsem si dokázal udělat já sám.

Share:

1 komentářů