Trendy z Pitti Uomo

O tom, jakou váhu v módním světě má Pitti Uomo, jsem již psal v předešlém článku, teď bych se ale rád dostal k tomu, co vše již 92. pokračování tohoto veletrhu přineslo. Celkově to byla naprosto nezapomenutelná událost, kdy se ulicemi Florencie promenádovaly davy mužů, kteří byli "vystajlovaní" lépe než z přehlídkového mola. Elegance, nenucenost a především sprezzatura z většiny doslova prýštila a člověk ani nevěděl, kam s očima dřív. Zkrátka a jednoduše - úžasná podívaná. Pokud stejně jako já milujete italskou pánskou módu, nechte se inspirovat fotkami, které jsem pro vás nafotil. Je to jen malý zlomek z 680 fotografií, které jsem ve Florencii během dvou dnů stihl nafotit, vše by se sem opravdu nevešlo, ale pro ty, komu můj výběr tady nestačí, přidávám ještě několik desítek dalších na naši Facebook fanpage.

A teď k samotným trendům, bylo jich tolik, že ani nevím, kde přesně začít. Jako první vyberu asi ten nejvýraznější a tím byly proužky. Úzké, široké, pravidelné, nepravidelné a ve všech možných barvách. Proužky byly doslova na každém kroku. K vidění byly nejen u vystavených kolekcí pro příští jaro a léto, ale také skoro u všech návštěvníků veletrhu. Kdo neměl proužek, jakoby nebyl!
Dalším výrazným prvkem byl army vintage styl. Plno značek vyrazilo do boje s různě upravenými a přešitými army vintage kousky, např. s legendárními bundami M65. K vidění byl velmi často maskáč a také různé odstíny vojenské zelené nebo béžové. Co si mě získalo, bylo používání hrubších canvasových látek, které tomu všemu dodávaly šmrnc a autentičnost.

Denim má dnes v šatníku snad každý a nechyběl ani na Pitti Uomo. Samozřejmě, že mnoho značek prezentovalo celou plejádu džín v různých střizích nebo s různými povrchovými úpravami (oprané, potrhané, postříkané barvou, vyšisované...), mně se ale nejvíc líbilo využití denimu na košilích nebo ležérních vestách.Samotnou kapitolou by klidně mohl být seersucker. Tahle bavlněná tkanina s výrazně plastickým efektem připomínající krep je asi nejvíc známá v provedení se střídajícím se tenkým bílým a modrým proužkem. Skoro každý druhý měl na sobě sako, kalhoty nebo vestu právě ze seersuckeru, a to stejné platilo i u módních značek, které ho prezentovaly jako naprostý must have kousek pro následující sezónu (jaro/léto 2018). Samozřejmě, že se někdo držel klasiky s bílo-modrými proužky, ale k vidění byly i červeno-bílé, béžovo-bílé či šedo-bílé proužky a pak i pár naprostých unikátů v netradičních barvách nebo s výrazně jinými pruhy. Jen mě ještě napadá, že nepodšitý seersucker je ideální do vyšších teplot, příjemně totiž chladí, takže si ho klidně pořiďte již na tohle léto!

Co se týká barev, nejčastěji byly k vidění jednoduché zemité barvy jako béžová, olivová, cihlová nebo hodně odstínů hnědé. Úplně všude se objevovaly snad všechny možné odstíny tmavě modré barvy a samozřejmě nesměla chybět ani bílá.

U obleků jsem se zaměřil především na střih, např. saka měla vždy velmi široké, špičaté klopy směrem nahoru, tzv. peak lapels, které si mi opravdu hodně libí, bohužel u nás k vidění skoro nejsou. Italové také pomaličku opouští takovou tu extrémní vyštíhlenost, a tak měly kalhoty lehce volnější střih a sámky.

Materiál číslo jedna pro léto je len a ani ten zde nechyběl. Lněné obleky, to je prostě základ a i když se jedná o elegantní oděv, len a jeho charakteristická mačkavost tomu vždy dodávají šmrnc ležérnosti.

Takovým mini trendem byly bandany, tento ikonický šátek s pasley vzorem mělo hodně lidí uvázaný kolem krku a k ležérním outfitům to vypadalo opravdu stylově.Co mě překvapilo, bylo velké množství použitých pletených látek, a to především u sak. Když se nad tím člověk zamyslí, je to vlastně i logické, protože pletená saka na léto jsou velmi často bez podšívky, spíše ležérnější a díky pleteninám krásně sedí a jsou pružná.Pokud chcete být trendy jako Italové, musíte mít v šatníku vestu a bílé kalhoty, bez těch to nejde. Pitti Uomo toho bylo jasným důkazem.
No a k závěru se dostávám k botám, tady bych to rozdělil na dva tábory, a to na zastánce klasických bot a na milovníky tenisek. Holé kotníky a k nim všechny možné druhy loafers a monk shoes, to byla podívaná, kterou u nás jen tak nezažijete. Krásné řemeslné zpracování, často i ruční barvení, no radost na takové boty pohledět. A tenisky? Tady jasně vyhrál model Stan Smith od Adidas. Postřehl jsem i pár tenisek od Golden Goose, Hogan nebo Pumy, ale jak jsem psal o větu dříve, Adidasky prostě frčí nejvíc.
Jako takovou pomyslnou třešničku na dortu jsem si nechal doplňky a šperky. Tady nemám slov, jen vím, že mám co dohánět. Základem snad každého outfitu jsou zdobné řetízky na kalhoty a je jedno, jestli máte oblek nebo potrhané džíny, řetízek prostě nesmí chybět. U Italů platí, že nikdy není dost náramků, čím víc a různorodějších, tím líp. Hodně lidí mělo také prsteny. K těm bych řekl, že za mě ano, ale rozhodně nemusí být na každém prstu jeden. Teď k brýlím, Italové je nosí doslova pořád a kdo by čekal různé návrhářské značky, byl by asi překvapený, že většina sází na klasiku od Persol. To nejlepší úplně na samý závěr jsou hodinky. Oči jsem mohl u několika lidí nechat na modelu Nautilus od Patek Philippe, pár lidí předvedlo své Rolex Day-Date a zahlédl jsem i Audemar Piguet Royal Oak.


Doufám, že se vám dnešní článek líbil a našli jste si v něm třeba nějakou tu inspiraci. Mně už teď nezbývá nic jiného než se těšit, co přinese zase to další, v pořadí již devadesáté třetí Pitti Uomo, na které snad opět vyrazím.

Share:

0 komentářů