čtvrtek 8. června 2017

Made to measure suit

Jsem si vědom toho, že nemám úplně konfekční postavu (kdo z nás ji má), takže jsem při pořizování oblečení doposud musel dělat tak trošku kompromis a saka, kalhoty a někdy i košile jsem si musel nechávat upravit u krejčího. Ano, takto upravené oblečení už, dá se říct, sedělo tak, jak má, ale přesto se i u něj dají najít drobné estetické nedokonalosti. Pokud chcete něco, co bude úplně tiptop, dalším schůdkem by pro vás mělo být "made to measure". Jedná se o šití na míru, kdy je na výběr z mnoha střihů daného produktu a ten se ještě následně upraví na základě vašich měr a specifických přání. Ještě před pár dny bych ani sám nevěřil, jak moc velký rozdíl je mezi upravenou konfekcí a něčím, co je ušito přímo na vás. Věřte mi, ten rozdíl je opravdu znát.

Košile na míru jsem si již v minulosti nechal šít, ale oblek na míru mi doposud chyběl. A to jsem se rozhodl změnit, proto jsem se sešel s Michalem Trnkou v ateliéru ve Pštrossově ulici (je to kousíček od galerie Mánes), kde jsme nejdříve prohodili pár slov o tom, jakou představu mám, a za chviličku se šlo na věc. Michal mi ukázal aktuální vzorníky látek s nabídkou pro tuto sezónu. Bylo jich opravdu nespočet, ale já měl vcelku jasno. Netrvalo dlouho a s Michalovo pomocí jsem narazil přesně na tu, kterou jsem si vysnil. Jaká to byla, vám zatím neprozradím, jakmile bude oblek hotový, určitě s ním brzy nafotím outfit, tak se nechte překvapit.


Dále jsme se přesunuli k výběru střihu saka a kalhot. Michal mi říkal, že se většina zákazníků drží klasiky a ničím příliš nevybočuje, ale že možností úprav je opravdu hodně. V této fázi to pro mě začalo být hodně zajímavé, dostal jsem volnou ruku a už to jelo - špičaté klopy, rozšířené ještě o 1,5 cm oproti standardnímu střihu, jednořadé zapínání na dva knoflíky atd., kalhoty jsem si vybral se dvěma sámky, kapsičkou, záložkami, nechal jsem si udělat o 2 cm vyšší pas... No, stačí, co jsem vyjmenoval, zkrátka jsem se vyřádil na detailech. Michal mi ke všemu samozřejmě řekl i svůj názor, ale vše bylo záležitostí pár minut. Myslím, že velké plus bylo to, že jsem vcelku rozhodný a měl jsem tak nějak ucelenou představu toho, co ve finále chci.


Ještě jsem si vybral barvu podšívky a knoflíky, například ty budou krásné hnědo-šedé z rohoviny. Nějaké další personalizace jako vyšití iniciálů atp. jsme úplně přeskočili, jediné, co jsem si vybral, bylo kontrastní prošití poslední manžetové dírky. Tedy, ono až tolik kontrastní není, nemám rád do očí bijící věci, ale jsem rád, že tam tento drobný detail bude.

A nakonec přišla řada na měření, Michal mi nejdříve vzal všechny potřebné míry a poté jsem si oblékl zkušební sako a kalhoty, které jsou ušité ve standardních rozměrech, ze kterých se vychází. Na těch pak Michal po zašpendlení přesně viděl, kde a co je potřeba pozměnit, kde ubrat nebo kde přidat nějaký centimetr, a vše si pečlivě zapisoval.


Co bude dál? Nyní si počkám 4 týdny (za příplatek lze oblek mít i v dřívějším termínu, ale já až tolik nespěchám), než pro mě budou mít zhotovený celý oblek a posléze bude následovat závěrečný fitting. Potom se ještě mohou doladit drobnější úpravy, ale věřím tomu, že to snad nebude ani potřeba. Ač jsem psal na začátku, že nemám úplně konfekční postavu, nemám ji zase ani tolik nekonfekční, takže si myslím, že oblek bude padnout na první dobrou. Co vám budu říkat, už se na něj těším a nemohu se dočkat, až vám ho ukážu.

2 komentáře:

  1. Ahoj Marku, články od tebe se velmi dobře čtou. Všiml jsem si na všech tvých postech, že máš téměř dokonale upravené věci, hlavně kalhoty. Chtěl bych se zeptat, kde si v Praze věci necháváš upravovat. Vlastním identický dvouřadý oblek od Blažka, který jsi tu postoval v březnu a líbí se mi, jak ti tam sedí ty kalhoty, proto se ptám. Díky

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj, mockrát děkuji za hezký komentář. Zrovna oblek od Blažka mi sedl a ani jsem si ho nemusel nechávat upravit. Jinak věci dávám ke krejčímu v Teplicích, kde jsem s prací úplně spokojený, takže v Praze zatím nemohu nikoho doporučit.

    OdpovědětVymazat