Když se blíží třicítka

Nedávno jsem oslavil své 28. narozeniny a trošku s povzdechem jsem si uvědomil, že se nezadržitelně blížím ke kulaté třicítce. Už dávno jsou pryč školní léta, sběratelská vášeň pro tenisky i bláznění za těmi nejaktuálnějšími módními trendy a výstřelky. Dnes jsem tu jako skoro třicátník, který si srovnal priority a ví, co by od života chtěl, a i když je přede mnou stále velký neprobádaný kus cesty, nebojím se jí a vyrážím jí vstříc.

Dnes už nepotřebuji hledat svůj styl, našel jsem se. Vím, jaké barvy mi sedí i jaké střihy lichotí mé postavě, vím, do čeho se vyplatí zainvestovat a kde si mohu dovolit ušetřit. A asi to nejdůležitější je, že dnes vím, že to, jak vypadám a jak se oblékám, je mou vizitkou, která mi do života přináší nové možnosti.

Mám již, dá se říct, vcelku ucelený šatník, léty jsem si ověřil to, že materiály a jejich kvalita jsou naprostý základ. Přesto je pravdou, že sem tam stále zakoupím něco i v módních řetězcích, jsou to ale převážně basic kousky. Ty kvalitní a nadčasové kusy, které vydrží déle než jednu sezónu, se opravdu vyplatí hledat jinde. Svůj styl bych popsal jako neformálně elegantní. Velmi rád nosím saka, kalhoty s puky, košile, džíny, polobotky, ale nebojím se sáhnout třeba i po teniskách. V mém šatníku nenajdete nápisy a potisky, objevíte jen jednoduchá jednobarevná trička a nebo trička s límečkem. Důležitá je pro mě variabilita, není totiž nic lepšího, než když se dá co nejvíc věcí vzájemně kombinovat, nejen, že to šetří čas strávený před skříní, ale také finance.

Naučil jsem se odhadnout situaci a vždy se oblékám tak, abych někam nedorazil hůř oblečený, než si daná situace žádá. Musím přiznat, že v Čechách s tím opravdu málokdy člověk narazí, ale ono stačí vyrazit za hranice a jít si třeba jen večer posedět a pro mnoho našich krajanů by to mohl být opravdu kulturní a především společenský šok, kdyby kvůli oděvu nebyli na místo konání akce ani vpuštěni. Raději proto chodím všude "overdressed" a jediné, co mi chybí, je snad už jen frak, který jsem zatím na žádnou událost nepotřeboval. Doposud jsem si vždy vystačil se smokingy, které mám pro jistotu hned raději tři. Dokonce bych řekl, že pokud se pravidelněji účastníte večerních akcí, je černý smoking rozhodně lepší investicí než černý oblek!

Naprostou nutností je v neposlední řadě skvěle padnoucí oblečení. Pokud si nenechám věc ušít na míru a kupuji si konfekci, vždy si ji raději nechám poupravit u krejčího tak, aby vše sedělo, jak má. Zkrátit rukávy, poupravit nohavice, to vše je velmi často potřeba, tedy pokud nemáte naprosto perfektní konfekční postavu. Bohužel, mnoho lidí tomu nepřikládá žádný význam, a tak se velmi často setkávám s jedinci, kteří vypadají jako když si své oblečení vyměnili s někým jiným. Špatně padnoucí oblečení dokáže pokazit snad vše a přitom stačí tak málo. Chápu, že personál mnoha prodejen u nás dodnes ani neví, jak má co sedět a nedokáže zákazníkovi poradit, z mého pohledu je to ale jen částečně uznatelná omluva, vždyť žijeme ve 21. století, vysíláme průzkumné sondy na vzdálené planety, fyzici přicházejí s teoriemi strun a kvantovou gravitací a připojení k internetu díky WiFi máme snad i na veřejných záchodech, tak proč nevěnovat pár minut hledáni v Google vyhledávači k zjištění, jak má co sedět?

Na čem jsem si hodně začal zakládat, jsou boty a hodinky. Dalo by se říct, že obojí je indikátorem vaší úspěšnosti a dokáže o vás mnohé prozradit. Co se týká bot, asi to nejlepší je nechat si je ušít na zakázku, ano, i u nás se najdou velká ševcovská jména, jen si na takový pár obuvi připravte desetitisíce. K tomu jsem se já ještě bohužel nedopracoval, ale několikery krásné rámové polobotky by už "skoro třicátník" jako já klidně mohl mít. I když budete mít levnější boty, vždy si pamatujte, péče o ně jim několikanásobně prodlouží život a není nad čerstvě vyčištěné a naleštěné boty. Vrásky, ty ať se klidně s přibývajícími roky objevují na vašem čele, kde můžou být znakem vyzrálosti a dodávají vám třeba i na sexappealu, ale na botách vypadají naprosto otřesně! Hodinky jsou vlastně asi jediným šperkem, kterým se muž může pochlubit. A věřte mi, že to muži opravdu dělají. Nenápadně si je navzájem okukují a vědí, do jaké ligy vás podle nich zařadit. Zapomeňte na plastové G-Shocky a vsaďte na něco, co má trvalou hodnotu. Já se přesunul z obyčejných modních hodinek s quartzovými strojky k automatům. Během loňského roku jsem si pořídil hned několikery vintage hodinky, např. i jedny Seamaster od značky Omega a stojím si za tím, že to byly velmi dobře utracené peníze.

Nikdy nezapomínám také na doplňky, právě díky nim si mohu vzít stejný outfit stokrát jinak. Jsou to drobnosti jako kapesníček do saka, manžetové knoflíčky, kravata nebo brýle, všechno to z vás doslova může udělat ikonu stylu. Nebát se, ukázat vkus, zaměřit se na detail, brát ale vše s nadhledem, právě jsem vyjmenoval ty správné ingredience na to, jak vyniknout v tom nejlepším slova smyslu. A co když si s tím neumíte poradit? Vždy si řekněte, že v jednoduchosti je síla a nelámejte nic přes koleno. A pokud máte zvládnuté základy, klidně se inspirujte třeba u Steva McQueena, Caryho Granta nebo u našich současníků jako je David Gandy a Johannes Huebl.

Co se ještě pojí s celkovým vzhledem, je to, že jsem dal sbohem vlasovým experimentům a zůstal jsem u jednoduchého klasického, z módy snad nikdy nevycházejícího sestřihu, doplněného o upravený plnovous. I tady mi došlo, že by se o sebe v tomto ohledu měl starat každý muž a sem tam (nejlépe častěji a pravidelně) vložit důvěru do rukou profesionálů. Na někoho by přehnaný zájem o svůj vzhled mohl působit až zženštile, ale myslím si, že už jsme ušli dost velký kus cesty od toho, že "správnej chlap má smrdět" a nemusíme se stydět čistit si a hydratovat svou pleť, používat oleje do vousů atd.

Základem všeho je samozřejmě vystupování, které jedině podpoříte oblečením, upraveným a zdravým vzhledem a nepochybně také třeba vůní. Věřte tomu nebo ne, ale tohle vše velmi snadno může pomoci k lepším pracovním pozicím, k tomu, aby vás okolí vnímalo jako někoho seriozního, jako někoho, kdo ví, co chce a jako někoho, kdo ví, jaká je jeho cena.

Share:

0 komentářů