Jak vypadá budoucnost české modní scény?

Oděvní tvorba u nás má svou tradici a na českých vysokých školách máme hned několik uměleckých, módních oborů. Jen je opravdovou škodou, že tito talentovaní absolventi často nenalézají uplatnění v českém oděvním průmyslu (ono to bude také tím, že ten skoro dnes již neexistuje) a jak se říká, jdou ven. Mnoho českých návrhářů, třebaže tvoří i šijí kolekce stále u nás, je tu neprodává a svůj odbyt si našli např. v Japonsku, kde jsou jejich kolekce okamžitě vyprodané. Samozřejmě, že to naprosto chápeme, bohužel u nás není ani taková poptávka po domácí tvorbě, přitom kreativitou a nápady čeští designéři často předčí i zaběhlá světová módní jména.

Proto jsme velice rádi, že během letošního MBPFW pod akcí VAN GRAAF Junior Talent 2017 proběhly čtyři přehlídky mladých a talentovaných návrhářů. A že se bylo na co dívat! Celého projektu se mohli účastnit módní tvůrci ve věku do 26 let. Vítěz, kterého v závěru vybrala odborná porota, obdržel Junior Talent Card. Ta mu poskytne finanční podporu na vytvoření nové kolekce a samostatnou přehlídku a PR podporu v rámci podzimního MBPFW. Své kolekce nám prezentovali Michaela Hriňová, Adam Kost, Lukáš Krnáč a Zoltán Tóth. Porota nakonec vybrala jako vítěze návrháře Zoltána Tótha, tomu samozřejmě blahopřejeme.

Nás ale, abychom pravdu řekli, nejvíce uchvátila přehlídka Lukáše Krnáče, který se nechal inspirovat fotbalem a jeho jednotlivé kousky byly opravdu originální. Přehlídka byla hudebně doprovázena o remix písně Black Skinhead od Kanye Westa a doplněna o výkřiky fotbalových fanoušků. Celé to znělo lehce vtipně, ale výborně se to hodilo. Lukáš nenechal nic náhodě a vše podle nás propojil do nejmenšího detailu, ušpinit lodičky bahnem a trávou, makeupem vytvořit odřeninu na puse jedné modelky? Tyhle maličkosti nás prostě baví! Nejvíce se nám zalíbily kožichy s vystříhanými číslicemi a rozhodně nás zaujal třeba i kabát s výjevem fotbalového hřiště na zádech.


Lukáš Krnáč

Samozřejmě tu pro vás máme koláže i z vítězné přehlídky od Zolthána Tótha a na dalších dvou se vám představí tvorba Adama Kosti a Michaely Hriňové. Všem do budoucna přejeme hodně úspěchů, právě díky lidem jako je tato čtveřice pevně věříme, že se i u nás jednou dočkáme opravdu velkých věcí.


Zoltán Tóth

Adam Kost

Michaela Hriňová

Share:

2 komentářů

  1. super článok :) ja veľmi módu až tak nesledujem, pretože som žena s krivkami a musím prihliadať na to, čo mi svedčí a čo nie. A tu je aj moja otázka,či mi vieš poradiť nejakých +size dizajnérov? Ak teda nejakí v ČR sú :) Na Slovensku boli dva pokusy o dizajnérsku plus size módu a obe značky už myslím, že neexistujú.
    Drew's Beauty

    OdpovědětSmazat
  2. Ahoj, bohužel žádného návrháře, který by se věnoval přímo navrhování plus size modelů neznáme. Ale např. velmi talentovaný Lukáš Macháček má rozmanitou velikostní řadu, takže pořídit u něj cokoliv ve větší velikosti není žádný problém.

    OdpovědětSmazat