Omega Seamaster

Pomalu, ale jistě jsme v polovině léta a já se nemůžu zbavit dojmu, že to pravé léto snad letos ani nedorazí. Tropické teploty a nebe bez mráčku jakoby byly nedostatkovým zbožím, na druhou stranu mi to celkem vyhovuje, například v tom, že si můžu dovolit nosit bezpodšívková bavlněná či lněná saka a nemusím se bát, že bych byl celý uřícený a splavený. Jedno takové s dvouřadým zapínáním mám i v dnešním outfitu. Čemu jsem se vždy vyhýbal, jsou kalhoty v bílé barvě (teď ani nechápu proč), které k létu neodmyslitelně patří a dnes jsem rád, že jedny mám. Jak ukázalo letošní Pitti Uomo, bílé kalhoty jsou dokonce must have kousek, který se dá výborně kombinovat. Poslední dobou zkouším zapojovat do svých outfitů víc doplňků a přicházím na chuť náramkům, tentokrát jsem se nechal trošku unést, ale myslím si, že celková kombinace náramků s tyrkysovými detaily společně s jednoduchými hodinkami Omega Seamaster vypadá povedeně. 

We are slowely but surely in the middle of summer and I can't get rid of an impression that a real summer perhaps won't arrive this year. Tropical temperatures and cloudless sky as if they were in short supply, on the other side it suits me, for example in that I can afford to wear cotton or linen blazers without lining and I don't have to worry about I would be hot and sweating, you know. I have one doublebreasted blazer in today's outfit - kind of these blazers I have mention. I'd been always avoiding trousers in white color (now in fact I don't understand why), which inherently belong to the summer and I am glad I have ones. As was shown at this year's Pitti Uomo, white trousers are even must have piece, that can be perfectly combined. Lately I have been trying to integrate more accessories to my outfits and I am coming to taste bracelets, this time I let the accesorries run away with me, but I think the whole combination of bracelets with turquoise details together with simple Omega Seamaster watch looks great.

blazer: H&M, shirt: T.M.Lewin, trousers: H&M, loafers: Doucal's, pocket square: Blažek, sunglasses: Tom Ford, bracelets: C&A, watch: Omega

Share:

0 komentářů