Blažek's pocket square

Konečně přichází to správné počasí na to, vyrazit ven jen v lehčím podšitém saku. Tohle období je, dá se říct, v celém roce mé nejoblíbenější, protože si mohu vzít zkrácené kalhoty s loafers a neumrznu, přitom nemusím být nepříjemně splavený jako během letních veder. Můj celý dnešní outfit je poměrně jednoduchý, přesto se v něm objevuje hned několik barev, které k sobě navzájem pasují. Takovou pomyslnou třešničkou je jen nedbale složený kapesníček od Blažka s netradičním motivem, a to s portrétem Leoše Mareše. Zajímavé je, že ho stačí jen poskládat do náprsní kapsičky saka a hned vypadá úplně jinak.

The right weather for setting out only in a light blazer is coming finally. This season is, could say, in the whole year my favourite one, because I can put on shortened trousers with loafers and I am not cold, at the same time I don't have to be unpleasantly sweaty like during summer sultry weather. My complete today's outfit is quite simple, but a few colors, matching together, still appear there. Such a high point of this outfit is printed and casually folded Blažek's pocket square with portrait of Leoš Mareš. Interesting thing is, that it just needs to fold up into the breast pocket of blazer and it looks totally different immediately.

blazer: Topman, trousers: H&M, shirt: Gant Diamond G, loafers: Baťa, pocket square: Blažek, watch: Gant Rugger, sunglasses: Tom Ford

Share:

0 komentářů