Není svetr jako svetr

To, že všechny svetry nejsou stejné, je všem samozřejmě jasné, ale víte, jaký je rozdíl mezi svetrem z kašmíru a tím bavlněným? Není pravidlem, že svetr musí být vždy vyroben jen z jednoho materiálu, často může být i ze směsi vícero různých materiálů, které pletenině dodávají jisté, pro ně charakteristické, vlastnosti. S jakými přírodními materiály se na svetrech můžete setkat, které z nich nejvíce zahřejí a jak se získávají? To se dozvíte v celém článku!

Missoni (outnet.com), H&M (hm.com), Dsquared2 (yoox.com), H&M (hm.com)

bavlna (cotton)

Je dnes asi nejrozšířenější textilní materiál. Vlákna se získávají z plodů keře bavlníku. Bavln existuje hned několik druhů a platí, že čím má delší vlákna, tím je kvalitnější, jemnější a pevnější. Bavlna se snadno barví a pletenina z ní snese i vysokou teplotu praní (vždy perte na uvedenou teplotu) a žehlení.

vlna (wool)

Celkově jakákoliv vlna vždy víc zahřeje než bavlna, má totiž výborné izolační vlastnosti. Vlna se získává ze srsti ovcí a je prodyšná, dýchá a je také částečně voděodolná, a to díky tomu, že obsahuje lanolin, což je přírodní tuk. Vlna má díky své struktuře samočistící efekt, to znamená, že dlouhodobě nepohlcuje pachy. Údržba pletenin z vlny je jiná než u bavlny. Vlna by se měla prát ručně ve vlažné vodě do 30 stupňů. Během praní se svetry nesmí mnout, třít ani kroutit. Při sušení je potřeba pouze jemně vymačkat vodu a sušit ve vodorovné poloze. Jediným nešvarem klasické vlny je to, že někdo s citlivější pokožkou ji nemusí zrovna dvakrát dobře snést, rozhodně vlněné svetry nenoste na holé tělo.

jehněčí vlna (lambswool)

Jedná se o vlnu z prvního stříhání, které se provádí cca v šesti měsících stáří ovce. Jehněčí vlna více hřeje a je daleko jemnější než vlna z dospělé ovce.

merino vlna (merino wool)

Je nejjemnější a na nošení nejpříjemnější druh ovčí vlny. Důvodem této mimořadné jemnosti je , že vlákno merino vlny je tenčí než vlákno běžné vlny. Je velmi oblíbená především u lidí, které běžná vlna "kouše".

mohér (mohair)

Mohér je velmi jemný druh vlny z angorských koz. Svetry z mohéru jsou nemačkavé, nevytáhnou se a neplstnatí.

kašmír (cashmere)

Kašmírová vlna se řadí k nejluxusnějším přírodním materiálům. Získává se ze srsti kašmírských koz. Ten opravdu nejkvalitnější kašmír je z volně žijících koz, které žijí na pohoří Himalájí. Obecně platí to, že v čím chladnějších podmínkách kozy žijí, tím je jejich srst kvalitnější. Cena kašmíru se také odvíjí od náročného a dlouhodobého procesu zpracování, řada úkonů se totiž provádí ručně.

alpaka (alpaca)

Vlna alpaka se získává ze srsti jihoamerických lam. Vlákna této vlny jsou až 7x hřejivější než u jehněčí vlny.

angora

Angora se získává ze srsti angorských králíků. Vlákna jsou dutá, vyplněná vzduchem. Angorská vlna je proto velmi lehká. Svetry z angorské vlny se snadno poznají, jsou na omak velmi jemné a huňaté. Jen malé varování pro alergiky na srst, z výrobků z angorské vlny se neustále uvolňují jemné chloupky, které poletují vzduchem, takže pokud jste alergik a chcete se vyhnout nepříjemnému svědění očí a škrábání v krku, angoru si rozhodně nekupujte.

hedvábí (silk)

Hedvábí je jediný živočišný materiál, který není ze srsti zvířat. Hedvábné vlákno se totiž získává z kukly housenky bource morušového. Na rozdíl od bavlněných nebo vlněných vláken je to hedvábné v celku, po rozmotání jednoho kokonu se získá až několik set metrů dlouhé vlákno, a proto je z něj možné vyrábět opravdu velmi jemné látky. Největšími přednostmi hedvábí jsou právě jeho jemnost, lehkost a lesk. Zapamatujte si, že hedvábí škodí zásadité prostředí, tedy mýdla a prací prášky, samozřejmě krom těch určených na jemné látky. Pozor si dejte také na žehlení, hedvábí se smí žehlit jen na velmi mírné teploty.

Závěrem jen malá rada ohledně praní, vaše svetry perte vždy podle instrukcí na štítku. A ještě mě napadá jedna věc, a to jsou žmolky. Žmolky jsou chomáčky ve tvaru kuliček, které vznikají na povrchu po určitém opotřebení. Vznik žmolků není žádná tragédie, jelikož se dají bez problému odstranit díky "odžmolkovačům", zaslechl jsem, že odstranit jdou i žiletkou, což ale rozhodně nedoporučuji.

Share:

3 komentářů

 1. Ano, souhlasím, mám jeden kašmírový svetr od Acne a nemohu se ho nabažit :-) Jinak angorský svetr asi nesnesu, protože mi ty chloupky neustále lezou do úst, takže více už ne! A chci určitě vyzkoušet nějaký top z hedvábí :) doporučili byste mi nějaký odžmolkovač nebo je to jedno a můžu koupit v supermarketu ten "nejobyčenější"? díky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Péťo, s odžmolkovačem moc zkušeností nemáme, takže v tomto nemůžeme stoprocentně poradit, ale myslím si, že bude stačit nějaký obyčejnější. :-)

   Smazat
 2. Super článek! :)

  Denis
  www.theartofoutfits.com

  OdpovědětSmazat