Kolaborace s H&M, ano či ne?

Módní řetězec H&M ve spolupráci s luxusními světovými značkami - to je téma, které nezanechá chladné módní nadšence, ale také spoustu kritiků. V případě některých nadšenců by se dalo mluvit až o šílenství. U nás se s ním setkáte v menší míře, zato v nákupních metropolích celého světa lidé doslova blázní po svém vytouženém kousku z limitované kolekce, takže pokud nejste dostatečně vyzbrojení a odolní, nemáte čas přespávat ve stanu u H&M a netrpělivě vyčkávat na dobu otevření, zkrátka máte dost jiných důležitějších věcí na práci, žádný kousek v obchodě na vás téměř se stoprocentní jistotou nezbyde. Lidé v obchodech zmateně, až legračně pobíhají, o věci se přetahují, což opravdu nevypadá jako nákupní idylka. Spousta nakupujících utržené oblečení či doplňky později prodává přes Ebay, většinou s několikanásobně zvýšenou cenou. A lidé i tak dále kupují, což mi připadá opravdu zvláštní až nepochopitelné.

My jsme se společně s Markem poprvé vydali na uvedení kolaborace Versace for H&M, je to asi čtyři roky nazpět. Před obchodem H&M Na Příkopě jsme stáli dobré 2-3 hodiny předem, měli jsme vyhlídnutých pár kousků, které jsme nakonec dostali. Poté jsme byli také na limitované edici Maison Martin Margiela a Marni, ze kterých jsme také udělali malý nákup, a naposled jsme se zašli podívat na Isabel Marant. Tam jsme dorazili asi hodinu po otevírací době a nic z toho, co bychom chtěli, tam nezůstalo, vůbec nám to ale nevadilo, udělali jsme pár fotek na blog a návštěvu Prahy brali jako příjemný výlet. Na další kolekci Alexander Wang for H&M (před rokem) jsme vůbec nepřišli, důvodem bylo především to, že nás z ní nic nezaujalo.Versace for H&M, Alexander Wang for H&M

Letos přišla na řadu další spolupráce, a to, jak jistě většina z vás ví, Balmain x H&M. Musím říct, že ta se mi líbila úplně celá. Zajímavá byla i kampaň v čele s Kendall Jenner, přehlídka a všechno, co se kolem této kolekce událo. Nicméně, přes to všechno se mi opravdu nechtělo čekat několikahodinovou frontu před H&M, a tak jsem si řekla, že využiji poměrně čerstvě spuštěný online obchod H&M. No, spíše jsem zaúkolovala Marka, který měl zrovna více času než já. Trochu to schytal, i nakupování online s sebou totiž přineslo své úskalí, síť byla tak přetížená, že musel každý vlastně také čekat frontu, konkrétně Marek se na stránku dostal až po hodině (přesněji po hodině klikání na "try again"). Můj vyhlídnutý červenočerný kožíšek bohužel neměli, a tak jsem si nakonec vybrala pruhovanou hedvábnou halenku za, řekla bych, moc hezkou cenu a Marek neplánovaně vlněný smoking, překvapivě také za dobrou cenu (věci můžete vidět na fotkách dole).


Po tom, co nám oblečení přišlo domů, jsme se shodli na tom, že je lepší, když si zboží koupíte přímo v obchodě, dostanete hezkou taštičku, někdy i nějaký ten dárek v podobě časopisu nebo slevy na další nákup, samozřejmě dust bag či speciální ramínko (u Versace jsme dokonce dostali i miniaturky vůní, to bylo milé). Takto nám přišel jen strohý balíček, po jeho vybalení se ještě navíc dostavilo velké zklamání. Marek byl ze smokingu nadšený, bohužel mu ale byl těsnější, přitom danou velikost má u H&M pokaždé. A moje halenka? Vypadala jsem v ní jako když mám pyžamo nebo jako hokejový rozhodčí, byla mi úplně velká, přitom velikost jsem měla stejnou jako vždy. Obě věci jsme tedy zabalili zase zpět a rozloučili se s nimi. Z toho jsme se trochu ponaučili a pokud budeme do budoucna nakupovat limitovanou kolekci pro H&M u nás v České republice, tak raději naživo - přímo v obchodě.

Proč vlastně masa lidí neúprosně touží po tom, koupit si něco z některé kolaborace s H&M? Ať si kdo chce co chce říká, tyto kolekce jsou svým způsobem exkluzivní, jsou limitované a my můžeme získat za podstatně nižší cenu oblečení či doplňky, které na sebe vzali podobu originální světově známé luxusní značky. Ačkoliv se nejedná např. přímo o Balmain, tak Olivier Rousteing, návrhář této značky, za svou kolekci pro H&M plně zodpovídá, stejně jako u kolekcí Balmain, i u kolekce Balmain x H&M vytváří kampaň (dokonce je i součástí video kampaně) či propracovanou módní přehlídku. V poslední době se sem tam ozývaly výkřiky - "stále je to jen H&M". Myslím, že je to trochu zcestný výrok, který v podstatě nedává smysl (i když vím, že slouží spíše k zesměšnění H&M kolaborací). Je snad jasné, že se nejedná (aktuálně) ani o H&M, ani o Balmain, od toho se tomu také říká spo-lu-prá-ce, ne? A jak je to s kvalitou? Tu asi nelze úplně zobecnit, samozřejmě, že za nižší ceny nemůžeme očekávat bůhvíjakou kvalitu, ale z vlastní zkušenosti můžeme říct, že nám většina věcí z kolaborací vydržela ve skvělém stavu. U poslední limitované kolekce Balmain x H&M jsme byli příjemně překvapeni poměrem kvalita/cena. Vlněný smoking za cenu 2600 Kč bychom snad nenašli ani v klasickém H&M. A halenka ze 100% hedvábí za cca 1500 Kč? To je podle nás super.


Dnes nám s Markem nejde primárně o to, jakou značku nosíme, ale zajímáme se převážně o to, z jakého materiálu je daný kus vyroben, kde je vyroben, jak nám sedí, jestli ho unosíme a tak dále. Je tedy vlastně jedno, jestli bude z limitované kolekce pro H&M, nebo z jiného obchodu. Myslím, že nepatříme ani k naprostým módním nadšencům těchto kolekcí, ani k odpůrcům, kteří by je jen kritizovali, asi stojíme někde uprostřed.

A jak to celé vnímáte vy? Patříte spíše k fanouškům kolaborací H&M, nebo naopak?

Share:

1 komentářů

  1. Mě se nejvíc líbila kolaborace Alexander Wang a Balmain, ale do fronty bych si zatim nikdy stoupnout nešla a moc to nechápu. Třeba jednou názor změním a objeví se kousek, který budu muset mít, ale zatím si říkám, sakra, vždyť to jsou jenom hadry :D

    OdpovědětSmazat