Stingray skin loafers

Dnes přicházím s outfitem, ve kterém se znovu objevuje pro některé tolik obávaná kombinace šortek a saka. Za poslední dobu jsem si ji moc oblíbil a musím říct, že se v ní cítím opravdu pohodlně, šortky od mého nejoblíbenějšího návrháře Michaela Bastiana na sobě mají leopardí vzor, různé motivy jsou i na kapesníčku a na loafers z rejnočí kůže, takže rozbíjejí poměrně nevýrazné odstíny šedé a zelené. Asi by vás zajímalo, kde takovou koženou obuv sehnat? Na boty florentské značky Naif jsem narazil úplnou náhodou na stránce www.yoox.com, kde pokaždé najdu ty nejzajímavější kousky.

Today I am coming with this outfit, in which appears a combination (for some people very feared) of shorts and blazer again. I have got to like it recently nad I have to say, that I feel in it really comfortable, shorts by my favourite Michael Bastian designer has a leopard pattern, various motives are also on handkerchief and on loafers made of stingray leather, and so they break relatively featureless shades of grey and green. Perhaps you wonder, where you can get shoes like these? I have come across the Naif shoes from Florence on www.yoox.com online store, where I every time find the most interesting pieces.

blazer: C&A, shirt: Reserved, shorts: Michael Bastian, loafers: Naif, handkerchief: Blazek, sunglasses: Tom Ford, belt: Gant, watch: Gant by Michael Bastian

Share:

2 komentářů