Fashion jungle

Nedávno jsme psali o safari stylu, který se stal velkou inspirací právě pro můj dnešní outfit. Hodně jsem si oblíbil cargo šortky od Michaela Bastiana, tyhle jsou z jeho spolupráce s Gantem. Moc se mi na nich líbí několik zajímavých detailů (např. výrazné prošití na zadku), díky kterým jsou opravdu originálním kouskem. Dalším výrazným prvkem celého looku je safari sako, to má na rozdíl od toho klasického několik kapes a větší počet knoflíků na zapínání. Takhle specifický outfit jsme se rozhodli nafotit trošku jinak, a tak jsme vyrazili do botanické zahrady, kde nás focení nesmírně bavilo.

Recently we have written about a safari style, which has become a great inspiration just for my today's outfit. I have gotten to like shorts by Michael Bastian, these are from his collaboration with Gant. I really like about them many interesting details (for example striking quilted backside), shorts are very original thanks to them. Next striking piece of the whole look is the safari blazer which has a few pockets and more buttons in contrast to classic blazers. We have decided to shoot this specific outfit a little bit differently, so we have gone to the botanical garden, when we have really enjoyed the photographing.

safari blazer: Mango, shirt: C&A, shorts: Gant by Michael Bastian, penny loafers: Dsquared2, watch: Gant, sunglasses: Persol, belt: H&M

Share:

0 komentářů