Malý průvodce světem hodinek

Kde jsou ty časy, kdy se hodinky nosily výhradně jen proto, abychom měli přesný pojem o čase? Hodinky toho dnes umí daleko více, a dokonce všem skvěle poslouží i jako módní doplněk. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy hodinek, k čemu se nosí a jaké vymoženosti s sebou hodinky postupem evoluce přinesly? To se dozvíte v tomto článku!Možná si někteří z vás neví rady, kam a k čemu určitý typ hodinek nosit, zde je malý přehled:

Neformální oblečení

K neformálnímu oblečení se dle mého názoru nejvíce hodí hodinky s ocelovým řemínkem, které jsou zároveň nejuniverzálnější. Dobře vypadají také hodinky s textilním řemínkem či pryžovým u lehce sportovních hodinek.

Oblek

Ke klasickému obleku se nosí analogové hodinky, nejčastěji zlaté nebo stříbrné, a to převážně s koženým řemínkem. Co se týká kombinace barvy řemínku k barvě obleku, pokud si věříte, můžete trochu zaexperimentovat a zvolit barvu výraznější. Nepsaným pravidlem sice je, že by hodinky, pásek a boty měly být v jedné barvě, ale s trochou zajímavé kreativity to jistě nemusí být podmínkou.

Smoking

U smokingu jsou náramkové hodinky s černým koženým řemínkem povinným doplňkem.

Frak

Jak je to ale u fraku? Ačkoliv to mnoho lidí neví, frak si vyžaduje hodinky na řetízku, u nás známé jako "cibulačky". Pokud si k němu vezmete náramkové hodinky, jde o módní faux pas!

Pohon

Předem než se rozhodnete k nákupu hodinek, je velmi důležité říct si, co od nich přesně očekáváte. Jedna z těch nejdůležitějších otázek je pohon strojku. Momentálně nejrozšířenější je pohon elektrický. Takové hodinky nesou označení "quartz" a jejich strojek pohání baterie. Na výrobu jsou velmi levné a mívají vcelku malou odchylku.

Druhým typem jsou hodinky poháněné mechanicky, skoro vždy jsou doplněné samo-natahovacím mechanismem, který zajišťuje natahování pera v hodinkách bez nutnosti ručního natáhnutí. Tyto hodinky se nazývají "automaty". Jejich výrobou se zabývají převážně luxusnější hodinářské firmy, což se odráží i v jejich ceně. Výroba a kalibrace přesného mechanického strojku je značně nákladnější a o hodinky s mechanickým pohonem je potřeba se i dobře starat. Čas od času potřebují odbornou technickou údržbu, např. namazání ložisek strojku olejem. Říkáte si, proč investovat do něčeho, s čím je tolik práce? Odpověď je prostá, hodinky od známých značek s mechanickým pohonem jsou ukázkou luxusu a životního stylu.

Dnešní vymoženosti

V dnešní době máme nepřeberné množství hodinek, rozdílné jsou nejen z hlediska vzhledového, ale také z funkčního. Na trhu najdeme hodinky speciálně vytvořené pro sportovce, které v sobě mají zabudované GPS, výškoměr, měřič srdečního tepu a mnoho dalšího. Změří vám spotřebu kalorií nebo míru spalování tuku, jsou téměř nepostradatelné při vrcholových sportovních trénincích. A slyšeli jste o chytrých hodinkách? Ty na zápěstí představují takovou malou kancelář, díky ní si můžeme přečíst příchozí emaily, připojit se k internetu či pořídit selfie. Naprostým opakem těchto modelů jsou hodinky z přírodního dřeva, rozhodně jsou výjimečné a mohou vypadat šik k nejednomu outfitu.

Já bych se bez hodinek vůbec neobešel, dalo by se říct, že jsou mou součástí, bez které bych snad už nevyšel ven. Jaký typ hodinek je váš oblíbený?

Share:

2 komentářů

  1. Ještě jsem nečetla a nikde jsem neviděla takhle podrobný článek o hodinkách, je vážně skvělý, hezky rozepsané :-)

    NARA // czech fashion blog
    www.natalieklara.blogspot.com

    OdpovědětSmazat