úterý 12. května 2015

Malý průvodce světem hodinek

Kde jsou ty časy, kdy se hodinky nosily výhradně jen proto, abychom měli přesný pojem o čase? Hodinky toho dnes umí daleko více, a dokonce všem skvěle poslouží i jako módní doplněk. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy hodinek, k čemu se nosí a jaké vymoženosti s sebou hodinky postupem evoluce přinesly? To se dozvíte v tomto článku!


Možná si někteří z vás neví rady, kam a k čemu určitý typ hodinek nosit, zde je malý přehled:

Neformální oblečení

K neformálnímu oblečení se dle mého názoru nejvíce hodí hodinky s ocelovým řemínkem, které jsou zároveň nejuniverzálnější. Dobře vypadají také hodinky s textilním řemínkem či pryžovým u lehce sportovních hodinek.

Oblek

Ke klasickému obleku se nosí analogové hodinky, nejčastěji zlaté nebo stříbrné, a to převážně s koženým řemínkem. Co se týká kombinace barvy řemínku k barvě obleku, pokud si věříte, můžete trochu zaexperimentovat a zvolit barvu výraznější. Nepsaným pravidlem sice je, že by hodinky, pásek a boty měly být v jedné barvě, ale s trochou zajímavé kreativity to jistě nemusí být podmínkou.

Smoking

U smokingu jsou náramkové hodinky s černým koženým řemínkem povinným doplňkem.

Frak

Jak je to ale u fraku? Ačkoliv to mnoho lidí neví, frak si vyžaduje hodinky na řetízku, u nás známé jako "cibulačky". Pokud si k němu vezmete náramkové hodinky, jde o módní faux pas!

Pohon

Předem než se rozhodnete k nákupu hodinek, je velmi důležité říct si, co od nich přesně očekáváte. Jedna z těch nejdůležitějších otázek je pohon strojku. Momentálně nejrozšířenější je pohon elektrický. Takové hodinky nesou označení "quartz" a jejich strojek pohání baterie. Na výrobu jsou velmi levné a mívají vcelku malou odchylku.

Druhým typem jsou hodinky poháněné mechanicky, skoro vždy jsou doplněné samo-natahovacím mechanismem, který zajišťuje natahování pera v hodinkách bez nutnosti ručního natáhnutí. Tyto hodinky se nazývají "automaty". Jejich výrobou se zabývají převážně luxusnější hodinářské firmy, což se odráží i v jejich ceně. Výroba a kalibrace přesného mechanického strojku je značně nákladnější a o hodinky s mechanickým pohonem je potřeba se i dobře starat. Čas od času potřebují odbornou technickou údržbu, např. namazání ložisek strojku olejem. Říkáte si, proč investovat do něčeho, s čím je tolik práce? Odpověď je prostá, hodinky od známých značek s mechanickým pohonem jsou ukázkou luxusu a životního stylu.

Dnešní vymoženosti

V dnešní době máme nepřeberné množství hodinek, rozdílné jsou nejen z hlediska vzhledového, ale také z funkčního. Na trhu najdeme hodinky speciálně vytvořené pro sportovce, které v sobě mají zabudované GPS, výškoměr, měřič srdečního tepu a mnoho dalšího. Změří vám spotřebu kalorií nebo míru spalování tuku, jsou téměř nepostradatelné při vrcholových sportovních trénincích. A slyšeli jste o chytrých hodinkách? Ty na zápěstí představují takovou malou kancelář, díky ní si můžeme přečíst příchozí emaily, připojit se k internetu či pořídit selfie. Naprostým opakem těchto modelů jsou hodinky z přírodního dřeva, rozhodně jsou výjimečné a mohou vypadat šik k nejednomu outfitu.

Já bych se bez hodinek vůbec neobešel, dalo by se říct, že jsou mou součástí, bez které bych snad už nevyšel ven. Jaký typ hodinek je váš oblíbený?

2 komentáře:

  1. Ještě jsem nečetla a nikde jsem neviděla takhle podrobný článek o hodinkách, je vážně skvělý, hezky rozepsané :-)

    NARA // czech fashion blog
    www.natalieklara.blogspot.com

    OdpovědětVymazat