Spring/Summer 2015 Trend Report: Suede leather

Co se bude nosit na jaře a v létě a jaké módní trendy nás nejvíce zaujaly? Tohle velké téma odstartoval článek o třásních, které se neobjevily jen na dámských přehlídkách, ale i na těch pánských! Jako další na řadu přichází - broušená kůže. I ta je pro muže a ženy výrazným společným trendem.

What will be worn in spring and summer and which fashion trends attracted us the most? This big topic was started with the article about tassels, Tassels have appeared at women's fashion shows, but also at men's ones! As a next thing coming - suede leather. It is common and significant trend for men and womens too.

Tom Ford, Hermès, Saint Laurent Paris, Lanvin

A v čem je broušená kůže tak výjimečná? Především v tom, že se dá zajímavě kombinovat, a to jak s elegantním, tak ležérním stylem. Takovým klasickým kouskem z broušené kůže je bunda, můžete ji nosit k elegantním kalhotám, ale klidně i k potrhaným džínám. Tuto variabilitu předvedli i návrháři na svých přehlídkách. Kdo by se broušené kůže bál z hlediska údržby, ať nechá obavy stranou. Hrubá kůže je velmi odolná, oproti té hladké se jen tak nepoškrábe a dá se snadno opečovávat pomocí impregnace. Pokud si nechcete pořizovat v tomto provedení oblečení, zajímavé jsou doplňky z broušené kůže jako jsou například pásek nebo taška.

And why is a suede leather so extraordinary? Primarily in the fact that it can be combined with elegant and as well with casual style. A typical piece made of suede leather is jacket, you can wear it with elegant pants, but also with ripped jeans. Fashion designers has showed this variability at fashion shows. If you are afraid of suede leather because of maintenance, you don't have to. Suede leather is very resilient, it can't be scratched easily compared to a smooth leather and it can be cared using impregnation. If you don't want buy a clothing in this design, accessories made of suede leather are acttractive, for example some belt or bag.

Share:

0 komentářů