Ivy styl

Při pročítaní speciálního dubnového vydání magazínu ForMen (více informací o něm najdete zde) mi do oka padl článek týkající se poměrně dobře známého preppy stylu se zmínkou o takzvaném ivy stylu. O preppy jsme se v minulosti již několikrát zmínili, dnes bychom se rádi podívali trochu blíže právě na ivy styl. Kdy vznikl, čím se vyznačuje a jaké jsou rozdíly (či spojitosti) mezi ivy a preppy stylem? To se dozvíte v tomto článku!

Přesným názvem Ivy League Style vznikl ve Spojených státech amerických koncem 50. let u příslušníků vyšší střední vrstvy, kteří studovali na univerzitách, především na Ivy League (Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Pennsylvania, Princeton, Yale). Jedná se o ležérně-elegantní styl, díky kterému proslulo mnoho oděvních značek, např. J.Press nebo Brooks Brothers. Ivy styl s sebou přinesl nestrukturovaná tvídová saka, košile s button down límečky, pletené kravaty, chinos kalhoty a penny loafers. Charakteristické je pro něj také využívání přírodních tkanin a materiálů, což jistě mnoho lidí ocení. Do jeho předností bych zároveň zařadil to, že nepodléhá trendům, dá se říct, že je po léta takřka neměnný.


Preppy styl se vyvinul z ivy stylu, i přesto je dnes oproti němu trochu odlišný, už jen kvůli tomu, že se na svět dostal o dvacet let později, tedy až v 70. letech. Je o poznání mladistvější i barevnější a doplněný o řadu sportovních prvků vycházejících z různých sportů, např. polo, rugby, jachting, kriket... Preppy do sebe nasává i současné trendy, a tak hýří velkou pestrostí, každou sezónu se nepatrně vyvíjí, ale základní kousky jako póla, ruggery, blejzry (nejlépe klubové), mokasíny, pletené pásky, košile s button down límečky a chinos kalhoty samozřejmě zůstávají. Mezi nejznámější značky, které nám dnes preppy oblečení ve velkém přinášejí, patří Polo Ralph Lauren, Tommy Hilfiger či Gant.


Spousta světových návrhářů se z těchto dvou na sebe navazujících stylů neustále inspiruje a vypůjčuje si z něj některé prvky, které promítá do svých kolekcí.

Masion Kitsuné, Dsquared2, Gant by Michael Bastian, Michael Bastian

Pokud vás tyto dva styly zaujaly a nemáte problém číst v angličtině, rád bych vám doporučil tyto knihy: Ivy Style, Take Ivy, The Ivy League nebo Preppy: Cultivating Ivy Style.

Share:

1 komentářů

  1. Pěkný, Preppy i Ivy mě baví, začínám je dokonce už i potkávat na ulici :)

    OdpovědětSmazat