Není límec jako límec

Pro tento článek mě inspirovala nedávná příhoda, kdy se mi do ruky dostalo pár fotek, takový menší manuál, jak správně nosit firemní oblečení. U fotek bylo vždy i pár pravidel a jedním z nich bylo nosit košile, které měly button down límec, vždy zapnuté, což je ale špatně. Uvědomil jsem si, jak je límec košile důležitá věc, ve které se dají nedopatřením nebo i neznalostí snadno udělat přešlapy. Proto jsem vybral několik druhů límců a napsal jsem něco málo o nich. Dvojité či dokonce trojité límečky tu opravdu nehledejte. Ač se s nimi, bohužel, setkávám velmi často, rozhodně nejsou modní záležitostí!

button down límec (button down collar)

Již zmíněný button down límec má na každé straně jeden knoflík. Skvěle drží svůj tvar a vždy se nosí rozepnutý, je přípustné mít ho zapnutý, ale pouze s kravatou, takto ho často nosí Američané. Celkově se ale košile s button down límcem považují za košile volnočasové, ležérní, a tak je logické, že jsou k vidění skoro vždy bez vázanky.

korejský límec (mandarin collar)

Košile s korejským límcem je neformální a snadno rozeznatelná, má totiž pouze malý stojáček.

smokingový límec (tuxedo collar)

Košile se stojáčkem je velmi formální, nosí se pouze do smokingu či fraku a vždy s motýlkem.

klasický límec (regular collar)

To je asi nejčastější varianta límce, se kterou se běžně setkáme. Neuděláte s ním ostudu při téměř žádné příležitosti, vyjma těch nejformálnějších.

žraločí límec (cutaway collar)

Cípy košile od sebe mají poměrně velké rozpětí, a tak se k tomuto límci výborně hodí výrazné kravaty uvázané širšími kravatovými uzly.

kulatý límec (round collar, club collar)

Límec s kulatými konci se opět vrací do módy. Celkově je zakulacení límečku vnímáno jako jakýsi odlehčující prvek a nehodí se vyloženě pro formální akce. Osobně se mi velmi líbí. Zvlášť, když je oproti vzorovanému zbytku košile kontrastně bílý.

límec se sponou (pin collar)

U nás poměrně nevídaná vzácnost, popravdě jsem ještě nepotkal nikoho běžně na ulici, kdo by měl košili s tímto límcem. A je to opravdu škoda. V cípech límce jsou obšité otvory, kterými se prostrkává spona a ta svírá límec a drží tak uzel kravaty, což je velmi praktické. Tento límec se neustále vrací a opětovně upadá v zapomnění. Ve 20. a 30. letech ho nosil např. herec Fred Astaire, znovu na výsluní se tento límec dostal mezi 50.- 60. léty a velký návrat slavil také s filmem Wall Street z roku 1987, kde si zahrál Michael Douglas a mladičký Charlie Sheen. Právě v tomto filmu má na sobě Michael Douglas košili s tímto límcem a vypadá na něm perfektně! Ještě mě napadá film The Great Gatsby, kde límce se sponou nosí i Leonardo DiCaprio.

Share:

2 komentářů

  1. Hezky clanek, o limcich se moc nepise, tak jsem vubec nevedela treba o tom prvnim, ze se ma nosit rozepnuty.

    Nový článek na blogu Small Everyday Joys - testování čtyř krémů na ruce

    OdpovědětSmazat
  2. Super report, moc mě baví, takto si rozšiřovat obzory v módě :)

    OdpovědětSmazat