středa 25. března 2015

Není límec jako límec

Pro tento článek mě inspirovala nedávná příhoda, kdy se mi do ruky dostalo pár fotek, takový menší manuál, jak správně nosit firemní oblečení. U fotek bylo vždy i pár pravidel a jedním z nich bylo nosit košile, které měly button down límec, vždy zapnuté, což je ale špatně. Uvědomil jsem si, jak je límec košile důležitá věc, ve které se dají nedopatřením nebo i neznalostí snadno udělat přešlapy. Proto jsem vybral několik druhů límců a napsal jsem něco málo o nich. Dvojité či dokonce trojité límečky tu opravdu nehledejte. Ač se s nimi, bohužel, setkávám velmi často, rozhodně nejsou modní záležitostí!

button down límec (button down collar)

Již zmíněný button down límec má na každé straně jeden knoflík. Skvěle drží svůj tvar a vždy se nosí rozepnutý, je přípustné mít ho zapnutý, ale pouze s kravatou, takto ho často nosí Američané. Celkově se ale košile s button down límcem považují za košile volnočasové, ležérní, a tak je logické, že jsou k vidění skoro vždy bez vázanky.

korejský límec (mandarin collar)

Košile s korejským límcem je neformální a snadno rozeznatelná, má totiž pouze malý stojáček.

smokingový límec (tuxedo collar)

Košile se stojáčkem je velmi formální, nosí se pouze do smokingu či fraku a vždy s motýlkem.

klasický límec (regular collar)

To je asi nejčastější varianta límce, se kterou se běžně setkáme. Neuděláte s ním ostudu při téměř žádné příležitosti, vyjma těch nejformálnějších.

žraločí límec (cutaway collar)

Cípy košile od sebe mají poměrně velké rozpětí, a tak se k tomuto límci výborně hodí výrazné kravaty uvázané širšími kravatovými uzly.

kulatý límec (round collar, club collar)

Límec s kulatými konci se opět vrací do módy. Celkově je zakulacení límečku vnímáno jako jakýsi odlehčující prvek a nehodí se vyloženě pro formální akce. Osobně se mi velmi líbí. Zvlášť, když je oproti vzorovanému zbytku košile kontrastně bílý.

límec se sponou (pin collar)

U nás poměrně nevídaná vzácnost, popravdě jsem ještě nepotkal nikoho běžně na ulici, kdo by měl košili s tímto límcem. A je to opravdu škoda. V cípech límce jsou obšité otvory, kterými se prostrkává spona a ta svírá límec a drží tak uzel kravaty, což je velmi praktické. Tento límec se neustále vrací a opětovně upadá v zapomnění. Ve 20. a 30. letech ho nosil např. herec Fred Astaire, znovu na výsluní se tento límec dostal mezi 50.- 60. léty a velký návrat slavil také s filmem Wall Street z roku 1987, kde si zahrál Michael Douglas a mladičký Charlie Sheen. Právě v tomto filmu má na sobě Michael Douglas košili s tímto límcem a vypadá na něm perfektně! Ještě mě napadá film The Great Gatsby, kde límce se sponou nosí i Leonardo DiCaprio.

2 komentáře:

  1. Hezky clanek, o limcich se moc nepise, tak jsem vubec nevedela treba o tom prvnim, ze se ma nosit rozepnuty.

    Nový článek na blogu Small Everyday Joys - testování čtyř krémů na ruce

    OdpovědětVymazat
  2. Super report, moc mě baví, takto si rozšiřovat obzory v módě :)

    OdpovědětVymazat