Marilyn Monroe

Konečně vám můžu v plné kráse ukázat svou fialovou rtěnku MAC Heroine! Zřejmě jste ji už viděli v jednom z předešlých článků, teď ji ovšem můžete vidět společně s celým outfitem, ve kterém, kromě již zmíněné rtěnky, snad nejvíce zazářil můj maskáčový svetr Andy Warhol by Pepe Jeans. Dostala jsem ho od mamky k Vánocům a musím říct, že jsem z něho opravdu nadšená. Hlavním motivem svetru je vedle nevšedního maskáče také okouzlující Marilyn Monroe, která je pro Andyho známé sítotisky snad tou nejtypičtější osobností. A abych trochu podpořila "Marilyn Monroe look", nezapomněla jsem si nanést tekuté oční linky.

Finally I can show you my purple MAC Heroine lipstick in a full glory! Probably you have already seen it in one of the latest articles, now you can see it along the rest of the outfit, in which, except the previously mentioned lipstick, my Andy Warhol by Pepe Jeans sweater stands out the most. I have got it as a Christmas present from my mum and I have to say, that I am absolutely excited about that. The main motive of the sweater is apart from remarkable camouflage also charming Marilyn Monroe, who is maybe the most typical celebrity for Andy's famous silk-screen prints. And for the support of "Marilyn Monroe look" I haven't forgot to apply a liquid eyeliner.

biker jacket: Esprit, sweater: Andy Warhol by Pepe Jeans, ripped jeans: Asos, boots: Cuplé, bag: Andrea Incontri, watch: Invicta 

Share:

3 komentářů